Gönderen Konu: Şabut Balığı Avımız Gaziantep 18 Haziran 2012  (Okunma sayısı 10067 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gurolermis

• *
  • Platin Üye
  • Usta Balıkçı
  • Admin
  • Toplam Begenenler: 13
  • 0553 358 34 57
    • Usta Balıkçılar Portalı
  • Av Alanınız: Tatlı Su
  • Nereden: İstanbul / Güneşli
  • Yakalamayı Sevdiğiniz Balık: Sazan
Şabut Balığı Avımız Gaziantep 18 Haziran 2012
« : 22 Haziran 2012, 15:53:11 »
  Mekan bu sefer değişik sevgili arkadaşlar, Antep Gölbaşı :D :D
    Talip abi ile birliklte  GASOB-SHK-DER Gaziantep Sportif Olta Balıkçılığı ve Su Hayatını Koruma Derneğinin daveti üzere , Gaziantep e giymiştik. Yapılan yarışmanın bitiminde, Sevgili dostum kardeşim arkadaşım Ali KÖMBE ve Gökhan GEBEL in teklifi üzere, hazır gelmişken birde ŞABUT BALIĞI avı yapalım dediler. Bizde uzun süren nazımızın ardından bu teklifi kabul ettik :D

Ali ve Gökhanın ani çıkan önemli işlerinden ötürü, biz başka kardeş ve dostlarımızla bu balığın avına gittik. Bu vesile ilde başta Ertan Bey, Osman bey ve özür dileyek adını unuttuğum diğer abimize de sonsuz şükranlarımı bildiririm.
   Osman ı zaten daha evvelden tanıyordum. Zaten dost edinecekseniz, Osman gibi kardeşleri dost edinin, benden tavsiye. Ertan ise, o bölgeyi çok iyi bilen ve gerçekten de şabut balığı ustası bir kardeşimiz.
   Hiç vakit kaybetmeden toplamda 5 kişi yola koyulduk. Havanın sıcaklığından bahsetmesem çok daha iyi olur :D

Yoculuğumuzdan bir kaç kare

Latif DOĞAN nın memleketiymiş :D

Akşam üzeri Antep Gölbaşı avlağımıza geldik, hemen başladık at çek avımıza. Burada bir dip not vermek isterim, ismi lazım değil :D  bir arkadaşımızın tavsiyesi üzere yanıma sahteler aldım. Tabi Ertan ustadan daha sonra öğrendim ki, işin aslı öyle değilmiş, ben ve Talip abi açısından zayıf bir av oldu o yüzden, ama olsun, işi kaptım ve bir sonraki ava, oltam bilenerek gitmiş olacam.

Avlağımız

Akşam suyunda arkadaşlar 2 şabut ve SARI AĞIZ dedikleri balıklardan almışlar. Bende bu iki balığı ilk defa görüyordum. Şabut balıkları kol kadar olmasına rağmen, oradaki arkadaşlar bu balığın henüz çok küçük olduğunu söylediler. Bunlar küçükse büyüklerinş düşünemiyorum dedim bende :D

Akşam suyu balıklarımız ve akıbetleri

Ellerine sağlık Ertan Usta

Gece boyunca sıcak muhabbetler ve av hikayeleri. Her nerede olursanız olun, bu gibi ateş başı çay muhabbetleri gibi zevkli hiç bir muhabbet ortamı yoktur da olamaz da :D

Osman kardeşimiz

yatağım :D

sabahın ilk ışıkları ve ava başlama saati

SABAHIN İLK IŞIKLARI VE BALIKLAR

OLTAMIZA GELEN 6 KG ŞABUT YAKALAMA ANI

Tüm arkadaşlar belirli koylarda av vaziyetlerini aldılar, bende Ertan usta ile farklı bir avlağa geçtik. sabah henüz gün ağarıyorken, ben suda gördüğüm balıklara inanamadım. En küçüğü tabiri caizse bacağım kadardı ve Ertan usta bu balıkları bile beğenmiyordu. Ben balıkları seyretmekten olta bile atamıyordum. Bana göre yakalamaktan ziyade o balıkları izlemek daha keyif veriyordu. Her biri sanki denizaltı edası ile geziyorlardı. Ben biraz kendime gelip oltamı suya attım. Ne hikmetse henüz şabut alamamıştım, ama SARI AĞIZ dedikleri balıklardan bol bol tuttum. Hepside 2 no döner kaşığa gelmişti. Avı çok zevkli idi. Güzel mücadele veren bir balıklardı. Ben ise hem at çek yapmaya hemde balıkları seyrede duruyum, Ertan usta "TAMAM ALDIM " diye bağırdı. Çok güzel bir mücadele ve ustalıkla 6 Kg lik şabut balığını almıştı en sonunda. Bu benim içinde çok güzel bir tecrübe olmuştu.

Ertan usta ve Balığı

saat henüz 09:30 olmasına rağmen güneşte durulmayacak kadar hava ısınmıştı. Zaten suyumuzda bitmiş bizde yavaş yavaş dönelim dedik. İyikide dönmüşüz yoksaki hiç çekilmezdi oralar :D

Dönüşümüz ve sonn

Ali KÖMBE ve dükkanı ve son çayımız

TEŞEKKÜRLER
   Tüm masraflarımızı karşılayan, elimizi cebimize bile değdirmeyen, Sevgili kardeşlerim abilerim, Ali KÖMBE, Gökhan GEBEL, Mustafa GÜNEŞ, Osman kerdeşimiz, Ertan kardeşimize sonsuz teşekkürler. İsimlerini saymadığım tüm abi ve kardeşlerimde çok ama çoook teşekkür ve şükranlarımı iletirim.

Dikkat Önemli Not...:

Bu balık ŞABUT BALIĞIDIR  Her ne kadar tutulması yasak olan OT SAZANIna çok benzese de, bu balıkla alakası yoktur. Çoğu arkadaşımız yanlış bilmekte ve bu balığı ot sazanı deyip ve avlanılması yasak olduğundan ileri geri konuşmaktadır. Bende ilk başta ot sazanı demiştim ama, bende yanlış biliyormuşum.

Alıntı
Şabut iriliği ve etinin lezzetinden dolayı Dicle ve Fırat nehirlerinin kenarında yaşayanlarca en iyi bilinen balıklardandır. Zeugma villalarının taban ve duvar mozaiklerinde bile resmi olan bir balıktır.

Asıl Şabut (Barbus grypus)

Sırt yüzgecinde 4 sert, 7-9 yumuşak dallanmış ışın, Anal yüzgeç 3 sert 5 yumuşak ışın içerir. Boyu 2 metreye ve ağırlığı da 60 kiloya ulaşır.
Hepçil beslenir. Kabuklu ve eklem bacaklılarla, avladığı balıklarla ve bitkiler ve kökleri ile beslenir.

Urfa yöresinde bu balığa "Fıratın Şahı" denmektedir. Hakkında çok araştırma olmadığından ve yöresel olarak iki farklı türe de Şabut dendiğinden burada iki tür (Barbus grypus ve Barbus esocinus) hakkında ortak bilgi vermeye çalışacağım.

Asıl Şabut Barbus grypus

Güneydoğu Anadoluda özellikle yüksek dağlardan kar erimesiyle su alan büyük nehirlerde yaşar. Dicle, Fırat ve yakınındaki İran ve Irak nehirlerinde yaşar. Hindistanda yaşayan Tor genusuna dahil balıklarla yakınlığı olup, o genusun Akdeniz havzası ile bağlantılı olan bir türü olarak da adlandırılabilir.
Kaynak.. Yakup ERDEM, Mustafa GÜNEŞ
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2012, 18:45:49 Gönderen: gurolermis »

Gürol ERMİŞ 1971 A+ Güneşli / İstanbul

SADECE SAZAN YAYIN TURNA AVCISI Gürol ERMİŞ

FOTO ALBÜM FACEBOOK TWITTER

Çevrimdışı emrahakkaya

• Dost Üye
  • Toplam Begenenler: 4
  • www.ustabalikci.com
  • Av Alanınız: Tatlı Su/Deniz
  • Nereden: İstanbul
  • Yakalamayı Sevdiğiniz Balık: Balık Olsun da
Ynt: Şabut Balığı Avımız Gaziantep 18 Haziran 2012
« Yanıtla #1 : 22 Haziran 2012, 16:26:23 »
Abi harika ya...

Valla soluksuz okudum raporlarını ve acayip keyif aldım.
Balıkların zor balık olması muhabbetiniz,sohbetiniz valla diyecek yok.
Ellerine emeğine sağlık.
Huzur = Doğa + Balık

Çevrimdışı gurolermis

• *
  • Platin Üye
  • Usta Balıkçı
  • Admin
  • 0553 358 34 57
« Yanıtla #2 : 22 Haziran 2012, 16:31:17 »
Eksik olma, benim içinde çok güzel bir tecrübe oldu. Sıcağa bakmam yine hiç düşünmem giderim valla :D

Abi harika ya...

Valla soluksuz okudum raporlarını ve acayip keyif aldım.
Balıkların zor balık olması muhabbetiniz,sohbetiniz valla diyecek yok.
Ellerine emeğine sağlık.

Çevrimdışı emrahakkaya

• Dost Üye
  • Toplam Begenenler: 4
  • www.ustabalikci.com
  • Nereden: İstanbul
« Yanıtla #3 : 22 Haziran 2012, 16:37:22 »
Eksik olma, benim içinde çok güzel bir tecrübe oldu. Sıcağa bakmam yine hiç düşünmem giderim valla :D

:)
Huzur = Doğa + Balık

Çevrimdışı kosovali balikci

• Platin Üye
  • peshkimi mbret
  • Yönetim
  • Toplam Begenenler: 0
  • kosovali balikci -
    • en ustalarin portali
  • Nereden: ekmegimiz kosova'daymis ama kanimiz mersin yorugu'dur
« Yanıtla #4 : 22 Haziran 2012, 18:08:12 »
parselli alandir yazi yazilmaz..

Alıntı yapılan: gurolermis
sanki babasının yeri :D :D

son firti cekiyorum dua ett   ;D ;D ;D ;D ;D
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2012, 20:22:48 Gönderen: kosovali balikci »
halil YEGEN 28.11.1979  MERSIN 
GSM >+37744742999

Çevrimdışı muratcoskun

• Dost Üye
  • Murat COŞKUN
  • Toplam Begenenler: 1
  • www.ustabalikciyiz.biz
    • Tatlı Su Balık Avcılığı
  • Nereden: Bursa
  • Yakalamayı Sevdiğiniz Balık: Turna
« Yanıtla #5 : 23 Haziran 2012, 01:15:41 »
çok teşekkürler gürol, harika bir paylaşımdı.
gaziantep in misafir ferverliğinide öğrenmiş olduk böylece.
ne kadar geniş bir ovası var, tarım yapılıyormu o geniş arazilerde.
murat coşkun
1968
güven tek kullanımlıktır,gittimi gelmez.

Çevrimdışı gurolermis

• *
  • Platin Üye
  • Usta Balıkçı
  • Admin
  • 0553 358 34 57
« Yanıtla #6 : 23 Haziran 2012, 01:25:22 »
çok teşekkürler gürol, harika bir paylaşımdı.
gaziantep in misafir ferverliğinide öğrenmiş olduk böylece.
ne kadar geniş bir ovası var, tarım yapılıyormu o geniş arazilerde.

Adanadan bir başlıyor Urfaya kadar uzun ve geniş arazisi var. Ben o kadar geniş bir araziyi Mardin Mezopatamya ovasında gördüm.

mezopatamya Ovası

Çevrimdışı alikömbe

• Katılımcı Üye
  • www.ustabalikci.com
  • Nereden: gaziantep
« Yanıtla #7 : 23 Haziran 2012, 14:43:01 »
Sayın ERMİŞ ve GİRGİN arkadaşlarım ve dastlarım,ist.dan antep,e gelerek bizleri onurlandırdınız,çok çok sağolun iyiki varsınız,avınızın ve ortamınızın güzel geçmesi için verdiğimiz çabamızın boşa gitmemesi bizler için dünyaları değer,inşallah birdahiki sefer bende olacagım,ayrıca burdanda yazıyorum bu şabut balıgını sizlerde yakalamak isterseniz kapımız açıktır sizlerede elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz kısmet çıkar veya çıkmaz,Gürol bey ve sayın YEĞEN ile gelinirse daha makbule geçilir,gerçi halil bey kosovada ama olsun kalplerimiz bir.Saygılarla OBAF denetleme kurulu üyesi GASOB-SHK-DER başkan yardımcısı Ali KÖMBE
Ali KÖMBE  Gaziantep

Çevrimdışı kosovali balikci

• Platin Üye
  • peshkimi mbret
  • Yönetim
  • kosovali balikci -
    • en ustalarin portali
  • Nereden: ekmegimiz kosova'daymis ama kanimiz mersin yorugu'dur
« Yanıtla #8 : 23 Haziran 2012, 17:50:07 »
Sayın ERMİŞ ve GİRGİN arkadaşlarım ve dastlarım,ist.dan antep,e gelerek bizleri onurlandırdınız,çok çok sağolun iyiki varsınız,avınızın ve ortamınızın güzel geçmesi için verdiğimiz çabamızın boşa gitmemesi bizler için dünyaları değer,inşallah birdahiki sefer bende olacagım,ayrıca burdanda yazıyorum bu şabut balıgını sizlerde yakalamak isterseniz kapımız açıktır sizlerede elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz kısmet çıkar veya çıkmaz,Gürol bey ve sayın YEĞEN ile gelinirse daha makbule geçilir,gerçi halil bey kosovada ama olsun kalplerimiz bir.Saygılarla OBAF denetleme kurulu üyesi GASOB-SHK-DER başkan yardımcısı Ali KÖMBE

dostlugumuz ve arkadasligimiz balikla bahanelesip herdaim   saglam olmasi dilegiyle  cok cok tesekkur ederim ali abimm ,  insallah bir gunn bi av yapacagizz   bunun icin elimden geleni yapicam oda olmadi  bi acili antep yemeye mutlak gelicem ...   saygialrimla ..
halil YEGEN 28.11.1979  MERSIN 
GSM >+37744742999

Çevrimdışı gurolermis

• *
  • Platin Üye
  • Usta Balıkçı
  • Admin
  • 0553 358 34 57
« Yanıtla #9 : 24 Haziran 2012, 11:52:50 »
O onur ve şeref bize ait Ali Bey,
 Allah sizden razı olsun, tüm dostlarımıza çook ama çook selamlar sevgiler

Etiketler: